Jak snadno vybrat

(také nazývané “side by side”) jsou úžasně praktické a přinášejí luxus a pohodlí do Vaší moderní rodiny.  Správně vybraná americká lednice přehledně uskladní všechny Vaše nápoje, a čerstvé i mražené potraviny. Důvodů jejich narůstající obliby je hned několik. Velkou výhodou jsou užší oboustranné dveře těchto lednic, které nepotřebují tolik prostoru k otevření, jako jiná provedení širokých lednic. Americké lednice mají větší objem než běžné kombinované lednice. Flexibilní interiér si můžete plně a snadno přizpůsobit svým aktuálním potřebám, což z těchto lednic dělá ideální rodinné spotřebiče.

Vývoj jde rychle kupředu, proto se ujistěte, že máte přehled o inovacích. Tento jednoduchý průvodce Vás upozorní na všechny důležité body pro výběr té správné americké lednice pro Vaši domácnost.

Jaký druh mám zvolit?

Na trhu jsou dva hlavní typy Amerických lednic, volně stojící   a  vestavné kombinace.

Váš výběr bude záviset na tom, jakého vzhledu kuchyně chcete dosáhnout.

Volně stojící Americká lednice se vejde do vymezeného prostoru ve Vaší kuchyni a bude mít viditelnou přední část a dost možná i strany. Tento typ zvažte pokud se častěji stěhujete či již víte, že za pár let Vás stěhování čeká. Pokud chcete, aby lednice vynikala jako důležitá součást designu Vaší kuchyně, je pro Vás volně stojící typ správnou volbou. Vybrat si můžete i další zajímavé provedení, např. 3-či 4-dvéřovou chladničku, která je v designu o krok výš a navíc nabízí obrovský vnitřní prostor.

Beko GNE 114612 FX nerez   [yasr_overall_rating]

Vestavná Americká lednice bude plně integrována do Vaší kuchyně, včetně přední části, která je překryta dvířky kuchyňské linky. Tímto způsobem můžete zachovat celkový design a vzhled Vaší kuchyně. Jestliže zvolíte vestavnou lednici, nejspíše můžete upustit od nerezového povrchu (který je obvykle dražší) a můžete se soustředit na další parametry.

Electrolux ENG4596AOW   [yasr_overall_rating]  

S ledem nebo bez?  Je libo bar či vinotéku?

Volně stojící Americké lednice jsou dále rozděleny na ty s výrobníkem ledu a zásobníkem vody a bez. Pokud zvolíte první variantu, Vaše rodina bude mít pohodlný přístup k čerstvé, filtrované, chlazené vodě, ledovým kostkám i tříšti pouhým stiskem tlačítka.  Před výběrem této varianty mějte ale na paměti, že budete potřebovat připojení na vodu. Pokud chcete využít všech výhod Americké lednice a máte připojení na vodu, zvažte tuto variantu.

Vyšší modely amerických lednic jsou vybaveny minibarem, který se dnes těší velké oblibě. Vybrat můžete v kombinaci s výrobníkem ledu i bez. Hlavní výhodou minibaru je snadná dostupnost nápojů, které chcete mít často po ruce a také fakt, že neotevíráte hlavní dveře lednice, čímž dále významně šetříte spotřebu elektrické energie. Dvířka však mohou být i poruchová, i když ve výjimečných případech (u některých typů se může porouchat zavírací mechanismus a nedrží zavřená). Proto projděte i recenze stávajících majitelů, jestli právě Váš model nemá problémy. Pokud jste milovníky vína, můžete si pořídit kombinovanou lednici s vinným barem.

Bosch KAN58A75 [yasr_overall_rating]

Umístění

Každé zařízení vyžaduje určitou provozní teplotu. To platí i pro chladničky a mrazáky. Neměly by stát blízko silných zdrojů tepla. Ideální provozní teplota pro tyto přístroje je 15 – 30 °C. Jestliže zvolíte lednici s výrobníkem ledu, pamatujte na možnost napojení na vodu. Lednici umístěte na rovný povrch, malé nerovnosti lze řešit nastavitelnými nožičkami lednice.

Prostor pro umístění lednice si pečlivě změřte (nejen šířku, ale také hloubku) a zvažte otevírání dveří. Budete mít dostatek prostoru pro vysunutí šuplíků na zeleninu, šuplíků mrazáku, apod.? Nebudou Vám v pohodlném otevírání lednice vadit např. dveře do místnosti? Až si vyberete lednici o které uvažujete, vezměte si její rozměry a na podlahu si např. pomocí papírů v prostoru kam má přijít, znázorněte její velikost. Také si např. pomocí svinovacího metru uvědomte, kam až budou zasahovat plně otevřené dveře lednice a zkuste si představit sebe při manipulací s ní, vejdete se pohodlně před ní za plně otevřených dveří?

Základní kritérium při výběru ledničky může být právě její šířka (a hloubka) a potom až další parametry. Na trhu existuje několik základních šířek amerických lednic. Také hloubka lednice by neměla prostorově vyčnívat z řady ostatních spotřebičů (kuchyňské linky, myčky, pračky, atd.). K udávané hloubce lednice připočítejte 3 – 5 cm a k šířce lednice 1 – 2 cm na každé straně.

70 cm
80 cm
90 cM

Jak velkou lednici vybrat?

Pro přibližné stanovení objemu Vaší nové lednice můžete zhruba vycházet z těchto údajů: pro 1 – 2 osoby v rodině 80-100 litrů objemu na každou z nich, 3 – 4 osoby v rodině 60-90 litrů objemu na osobu, 5 a více osob v rodině 50-80 litrů objemu na každou osobu.

Samozřejmě záleží také na Vašich nákupních zvyklostech. Pokud nakupujete větší objem potravin více než 1x týdně, měli byste se pohybovat na horních hranicích výše uvedeného a naopak.

356 l a více
Jeden kompresor či dva?

Toto je často diskutované téma před koupí nové lednice. Kompresor je chladící agregát lednice. Úspornější ledničky mají jeden kompresor. Převážná většina Amerických lednic má 1 kompresor. Výhodou lednice s jedním kompresorem je nižší spotřeba, neumožňuje však s výjimkou lednic s NO FROST technologií nezávislé fungování a odstavení například chladící části lednice v době Vaší dlouhodobější nepřítomnosti v domácnosti. Kromě této možnosti poskytuje lednice se dvěma kompresory i výhodu samostatného řízení teploty v chladící i mrazící části. Dvou-kompresorovou lednici  vyrábí např. firma Liebherr.

Která je nejúspornější?

Nejúspornější chladničky, mrazničky a jejich kombinace najdete pod označením A+++. Od července 2012 nemohou výrobci na trh uvádět ledničky v energetické třídě A a horší. Aktuálně tvoří největší podíl prodaných spotřebičů ledničky ve třídě A+.

Energetická náročnost ledniček se bude snižovat i nadále. Od července 2014 by měly být na trh uváděny jen chladničky třídy A+ a lepší A++ (s indexem energetické efektivnosti nižším než 42 %). Chladnička nebo mraznička ve třídě A++ spotřebuje minimálně o 30 procent energie méně než spotřebič třídy A, respektive pouze třetinu spotřeby výrobku třídy D.

Při výběru nové ledničky se neřiďte pouze energetickou třídou, ale sledujte také spotřebu uváděnou v kWh. Kolik bude chladnička v reálném provozu spotřebovávat, záleží na řadě faktorů – mj. na jejím objemu nebo vnitřním nastavením teploty.

Jak ušetřit za energie…

Pro běžný provoz lednice stačí mít uvnitř chladničky teplotu +5°C a v mrazáku -18°C. Nižší teploty zatěžují ledničku a ta si bere více energie. Uvádí se, že snížení teploty o 2°C zvýší spotřebu elektrické energie až o 15%. Dlouhé hledání potravin v ledničce a bádání, co byste si mohli dát dobrého, také není vhodné. Uniká studený vzduch a lednička musí chladit více.